מיזוג אוויר של בריכות שחיה

למערכת מיזוג אויר של בריכות שחייה סגורות, חשיבות גדולה למרוצות המשתמשים בבריכה. תכנון טוב יוביל לביצועים טובים יותר בהוצאות תפעול נמוכות יותר לשימוש במתקן בריכות השחייה. ארבעה נושאים עיקריים צריכים לעמוד לנגד עיניו של מתכנן מיזוג האוויר בבריכה וחייבים להיות נדבכים עיקריים בשיקולי התכנון:


1.    איכות האוויר בחלל הבריכה
2.    נוחות האוויר בחלל הבריכה
3.    מניעת קורוזיה, עובש, פטריות וחיידקים
4.    הוצאות הקמת מערכת מיזוג אוויר
5.    הוצאות התפעול השוטפות

איכות האוויר- נמדדת על ידי מספר גורמים עיקריים בהם לחות יחסית באוויר, מספר החלפות האוויר המתבצעות בחלל הבריכה, כמות האוויר הצח המוכנס לחלל הבריכה לצורכי אוורור, פיזור האוויר בחלל הבריכה ושחרור אוויר מחלל הבריכה במיקום ובדרך הנכונה. לסוג המבנה ממנו עשויה הבריכה השפעה על כל אחד מגורמים אלה. יש קשר חזק בין לחות יחסית באוויר לאיכות האוויר. לחות יחסית גבוהה לאורך זמן תגרום לנזקים וקורוזיה במבנה. היא עלולה לגרום להתפתחות חיידקים מואצת לעובש ופטריות אשר ייתקפו את חלקי המבנה ועלולים להזיק לאנשים השוהים בחלל הבריכה. כאשר הלחות היחסית גבוהה ביותר עלולה להיווצר התעבות אשר תחריף את תהליך הקורוזיה בחלקי המבנה השונים.

לפיזור האוויר בחלל הבריכה, הכנסת אוויר צח ושחרור אוויר במקומות הנכונים חשיבות רבה לאיכות האוויר. לדוגמה: בחלל בריכה סגורה הצמוד לחניון מכוניות סגור, עקב פיזור אוויר לקוי, הכנסת אוויר צח לא מספקת ומהלך אוורור שגוי, נוצר מצב שאוויר מתוך החניון נכנס לחלל הבריכה גרם לכך שגזי פליטת המכוניות נשאבו לחלל אויר הבריכה. במצב זה איכות האוויר הפגומה גרמה לתחושת מחנק, כאבי ראש ועייפות. כאשר איכות האוויר תקינה, הפרמטר הבא שיש לקחת בחשבון הוא נוחות האוויר. נוחות האוויר נמדדת כמובן בטמפרטורת האוויר בחלל הבריכה אך לא פחות חשוב גם בלחות היחסית של האוויר.

**גרף**

כמובן שגרף זה הוא עבור אדם לבוש בגדים קלים המבצע עבודה קלה. אדם בבגד ים השוהה בבריכה יכול להרגיש נח גם בטמפרטורות מעט גבוהות המוצגות בגרף ובלחות יחסית גבוהה יותר. אך כשהלחות היחסית גבוהה מ-60%  לאורך זמן, עלול הדבר לגרום לעלייה בכמות חיידקים וכמובן לפגוע באיכות האוויר. הוצאות ההקמה של מערכת מיזוג אוויר לבריכות שחייה משתנות מבריכה לבריכה, ותלויות כמובן בגודל המבנה, סוג המבנה, תנאים חיצוניים, ארכיטקטורה ואיכויות הגמר הנדרשות. כלל נכון לומר הוא, שככל שנשקיע במערכת איכותית יותר, מתוחכמת ובעלת בקרה טובה יותר בשלב ההקמה כך יש סיכוי רב יותר שאיכות ונוחות האוויר בבריכה יהיו טובים יותר, ועלויות תפעול הבריכה לאורך זמן יהיו נמוכות יותר.


עלויות התפעול הן  צריכת החשמל והאנרגיה של מערכת מיזוג האוויר ובנוסף צריכת החשמל והאנרגיה של חימום מי הבריכה ועלויות התחזוקה השוטפות של מערכות אלה.
הוצאות התפעול של בריכה סגורה מושפעות בעיקר משלושה גורמים:
1.    טמפרטורות העבודה
2.    סוג המבנה
3.    מהירות האוויר בחלל הבריכה

טמפרטורות העבודה- הכוונה לטמפרטורת מי הבריכה הנדרשת, טמפרטורת האוויר והלחות היחסית של האוויר הנדרשת בחלל הבריכה על ידי מפעיל הבריכה ייקבעו את כמות האנרגיה שייצרוך מתקן הבריכה. בריכה פנימית סטנדרטית נשמרת בטמפרטורת מים וטמפרטורת אויר מעט גבוהים יותר מחדר רגיל, מכאן שאנרגיית חימום הנדרשת גבוהה מהממוצע ואנרגיית קירור הנדרשת מעט פחות מהממוצע.

סוג המבנה- ישפיע רבות על צריכת האנרגיה של מתקן בריכת השחייה. בריכה המכוסה כולה בזכוכית עלולה להיות צרכנית אנרגיה גדולה לקירור וחימום עקב תכונות הבידוד של זכוכית ומעבר חום בקרינה לחלל הבריכה. בנוסף לכך, זכוכית הפונה לחלל חוץ בו טמפרטורות נמוכות תחייב טיפול מיוחד בפיזור האוויר בכדי למנוע מאויר הבריכה הלח להתעבות על הזכוכית.

מהירות האוויר  על פני הבריכה חייבת להילקח בחשבון ולהיות מווסתת. מצד אחד אנו רוצים החלפת אוויר על פני הבריכה לטובת איכות האוויר. אך מצד שני איננו רוצים להגדיל את קצב אידוי המים מהבריכה ובכך להגדיל את קירור המים, מה שיגרור הוצאות נוספות לחימום המים ובנוסף הוצאות נוספות למערכת מיזוג האוויר שתאלץ לפעול לייבוש האוויר בהגדלת העומס של החום הכמוס.

בנוסף, מבצעת החברה, הקמה של מערכות מיזוג אויר הכוללות צ'ילרים, מגדלי קירור ,ווטרסורס – מערכות עיבוי מים, חדרי קירור, מתקני הסקה, יחידות טיפול באויר, יחידות מפוח נחשון, מזגנים מפוצלים, מזגני אנוורטר, יחידות סינון מיוחדות , מזגני VRF, מנדפים למטבחים, מפוחים ומשאבות.